Roadtrip po Itálii

Pohodlně se usaďte, nalijte si skleničku Prosecca a pusťte se do čtení. Ještě jahody si k tomu dejte. Nebo dobrý sýr.

Nevím jak Vás, ale mě už přestaly bavit dovolené typu All Inclusive, ležení na lehátku u hotelové pláže a jeden či dva výlety za pobyt s delegátem. Opravdu nerozumím lidem, kteří cestují x tisíc kilometrů daleko letadlem, zaplatí nekřesťanský peníze a potom nevytáhnout paty z luxusního resortu. Z dané země "neochutnají" vůbec nic a nemají žádné pořádné zážitky. Pokud máte podobný názor jako já, mohl by se vám hodit tento milý rychlo-průvodce při mém Roadtripu Itálií 😊Nejsem žádný extra znalec, ale řada z Vás mi psala s dotazy co a jak, takže se pokusím velmi prakticky sepsat plán mé cesty a přihodit nějaké rady a tipy. Existuje mnoho variant jak projet a poznat Itálii, ale mně stačilo pouze několik dnů na to, abych se do ní zamilovala. 

Proč Itálie? Itálie má duši. Je to ta nejkrásnější a nejživější země, kterou znám. I kdybyste tam byli sami a bloudili někde mezi uličkami, budete fascinovaně a třeba i tiše, v poklidu, pozorovat místní... a okolí, které je naprosto charismatické. Lidé jsou tu přátelští a energičtí. Co uvidíte? Čekají vás dech beroucí výhledy, barevné domečky a také nádherná architektura.. záleží, kam se vydáte. No a to jídlo a pití, to je třešnička na dortu.

Jak se tam dostat? Já zvolila jako dopravní prostředek auto. Jet do Itálie tímto způsobem má řadu výhod. Je to sice o něco dražší než koupit si letenky, ale jste nezávislí a můžete cestovat dle vaší potřeby. Pokud si nejste jistí s ubytováním ( www.booking.com vás nikdy nezklame) a nemáte ho zajištěné předem, žádný strach. Nocleh najdete v průběhu sezóny i o půl druhé ráno. Praktické je vyrazit na vaši cestu z Česka na noc, řekla bych 😊 Natankujete v ČR, zjistíte si trasu, připravíte mapu a plán možných poplatků na dálnici plus koupi dálničních známek. Ohledně financí se připravte, že hlavní jídlo vás vyjde od 7 do 20 euro (standardně se dá pořídit za 10 až 12) a aperol nebo prosecco za 5 až 7 euro. Po cestě je ale řada obchůdků a tak se můžete zasytit i čerstvým ovocem nebo tou nejvíc mňam zmrzlinou. Mějte u sebe i hotovost, ne všude je možné platit kartou. Internet v mobilu už nyní řešit nemusíte, za data si operátor účtuje stejně, jako kdybyste byli v ČR.

Co se týká plánu cesty, moje trasa byla Praha, Lago di Como, Lago Maggiore, Orta san Giulio, Janov, Vernazza, Riomaggiore, Manarola, Portovenere, La Spezia & Lerici, Pisa, Florencie, San Cesario Sul Panaro, Modena, Maranello, Brno. Tato cesta mi zabrala 7 dnů, ale mám více zážitků jak za posledního půl roku 😊

Tak pojďme na to podle zastávek.

1. Lago como, městečko Menaggio. U tohoto jezera čekejte příjemnou procházku, hezké výhledy a posezení. Pokud by Vás tlačil čas, toto místo bych byla ochotná vynechat, ikdyž je samozřejmě krásné.

2. Lago Maggiore, laveno Mombello. Tady určitě zastavte. Lehce odvážnou lanovkou se za pár minut dostanete na ten nejkrásnější kopec, na jakém jsem doposud byla. Panoramata jako blázen 😊

3. Orta san Giulio. Tak toto místo nesmíte minout v žádném případě. Tady přesně uvidíte ty okouzlující uličky, které vám vezmou dech a každý detail tohoto místa je prostě báječný. Doporučuji procházku a zmrzlinu a potom se vydat na svatou horu, odkud je báječný výhled na ostrůvek uprostřed jezera.

4. Janov, který mě velmi mile překvapil. Město je rovněž jedinečné, stojí za návštěvu a krom toho v něm je i krásný přístav a akvárium.

5. Cinque terre- Vernazza, Riomaggiore a Manarola. Cinque terre je pět zemí, které jsou nazývány jako skalnaté místo, ze kterého "padají domky téměř do moře". Tahle oblast mě opravdu uchvátila. Zvládla jsem navštívit tři z pěti vesniček a všechny byly naprosto fantastické. To prostě chcete. Kdybyste tam zůstali na týden, nudit se nebudete. Jediný problém je s parkováním. Auta musíte nechat nahoře a pokud máte ubytování přímo v městečku, připravte se na minimálně kilometrovou túru prudce z/do kopce. Jelikož jsem to nevěděla, bylo obtížné tahat 20 kilový kufr. Proto doporučuji si na tyto místa přendat věci do příručního zavazadla a jít "nalehko". Pokud se vám podaří sehnat ubytování s výhledem, věřte mi, že po takovém probuzení a snídani nebudete chtít odjet. Sem se určitě musím vrátit, protože 1,5 dne na tyto tři zastávky bylo žalostně málo. Také doporučuji ubytovat se v jednom z těchto tří míst a přejíždět vlakem, který stál pár korun a dostal vás za 2 minuty do dalšího města. Autem byste to překonávali serpentýnami asi půl hodiny. Určitě navštivte restauraci Nessun Dorma Cinque Terre ve městě Manarola, odkud odkud budete mít výhled za milion. Sice si postojíte v hodně dlouhé frontě, ale nenechte se odradit. Postupuje to rychle a čekání opravdu stojí za to.

6. Portovenere. Určitě nutné navštívit 😊 Tohle malebné městečko najdete na západě zálivu La Spezia. Oblast je spolu s již zmíněným Cinque Terre zapsána na seznamu UNESCO. Místní Hrad je považován za jeden z nejpůsobivějších v okolí. Město zdobí i překrásný románský kostel San Lorenzo. Tady stojí za to strávit minimálně jeden den. Jsou tu i úžasné obchůdky, kde pořídíte krásné suvenýry. Vychutnat si také můžete procházky kolem pobřeží a výborně se tu najíte, čerstvé ryby a mořské plody jsou opravdovou delikatesou.

7. La Spezia. Má velmi sympatickou promenádu zdobenou překrásnými palmami a v okolí najdete hezké pláže v Lerici vhodné ke koupání. Je také příjemnou stanicí na přespání, kde najdete řadu krásných kaváren a podniků mezi uličkami.

8. Pisa. Zastávka u šikmé věže byla společenskou nutností a když si přibrzdíte pár kilometrů před místem a převléknete se do slavnostnějšího oblečení, může se stát, že budete opravdu jediní, kdo má podpatky anebo košili a lá gentleman :-D Na toto místo Vám stačí maximálně 2 hodiny času a obrňte se trpělivostí, je tam opravdu hodně turistů :-)

9. Florencie. No a tady už jsem byla "ztracená v překladu" a totálně zamilovaná. Na Florencii jsem měla bohužel jen jeden den a taky mi to nestačilo. Čekejte to nejlepší a nejkrásnější, co si umíte představit. Pokud navštívíte Itálii, musíte do Florencie!!! Stihla jsem vidět nejnutnější, a to: Dóm Santa Maria del Fiore, Ponte Vecchio, Piazza Della Signoria a  Duomo. Mimo jiné jsem zjistila, že letos v plném proudu fungují restaurace s logem "AIC", kde vaří přirozeně bezlepková jídla. A to jako všechna. Takže jsem si tam dala asi ty nejlepší těstoviny Carbonara a pak mi díky mému nadšení a pochvale přinesli ještě bezlepkový dezert jako pozornost podniku. Navštívila jsem konkrétně restauraci Trattoria da Garibardi, takže když tak je tam ode mě pozdravujte :-) Pokud se Vám z těch monumentů zatočí hlava, nedivte se. V některých chvílích působí jako namalované.

10. San Cesario Sul Panaro, Modena a Maranello. Tyto místa skrývají tři poklady a to muzea Pagano, Maserati a Ferari a pak i továrnu Lamborghini. Takže pokud milujete krásná auta jako já, jeďte tam, protože vám z té krásy doslova a do písmene spadnou kalhot(k)y.. :-D

Tak a to by bylo zhruba vše. Takže, "na krásu našich koní a rychlost našich žen!!" 😊 Pokud máte nějaké dotazy, pište mi tady dolů do komentářů. Pusu, N.

PS: Jako to nepochopíte, ale přijela jsem o kilo lehčí. Nemyslím kufr, ale moji maličkost.

PS2: Pro více fotek koukněte na můj instagram.