Novoroční detox

Uf, ty svátky byly zase náročné. Přestože jsem si dala předsevzetí, že se nebudu přejídat, bylo mi prostě líto vyhodit to vynikající bezlepkové cukroví. A zamrazit ho jako to loňské, které zůstalo v mrazáku doteď? V žádném případě. Moc mě pobavila poznámka jedné mojí kamarádky, která pronesla, že lidem patrně v prosinci narostly další žaludky :-).

Pokud se cítíte přecpaně a nekomfortně jako já, vyzkoušejte nějaký z následujících detoxů (u psaní tohoto článku ještě spokojeně pomlaskávám a dojídám to cukrovíčko). Nový rok k tomu vyloženě vybízí, tělo nám za takovou očistu určitě poděkuje a ulehčíme organismu. Jsme zvyklí si uklízet domácnost, skříň, auto, ale mnohdy nám nedojde, že to nejvhodnější pro očistu a pořádek je naše tělo a zdraví s ním spojené.

Slovo detoxikace zní lehce bolestivě, ale je to očistný a ozdravný proces, během kterého se tělo zbavuje toxických látek našeho metabolismu. Díky tomu posílíme játra, ledviny, plíce, střevo, kůži, ale také lymfatický systém, odkyselíme náš organismus, pročistíme krev od přebytečných triglyceridů, cholesterolu a zredukujeme tukové zásoby.

Nejedná se o procházku růžovou zahradou, zvlášť pokud máte roztažený a kručící žaludek. Odměnou vám ovšem bude velký příliv energie, hezčí pleť, svěží dech a ploché bříško. Vaše tělo bude bdělejší, výkonnější a mysl radostnější. Mě zaujaly následující tři způsoby detoxů. Kdo jde do toho se mnou? Jasně, že od zítra.

1. NEERA DETOX. Dietu vyvinul před více než 50 lety zkušený havajský naturopat Stanley Burroughs. Od té doby se stala velmi populární v mnoha zemích světa. Neera je účinná a osvědčená detoxikační dieta, která stimuluje pročišťovací proces našeho těla. Pevná strava je nahrazena čistým, přírodním a výživným nápojem. Neera je tedy forma půstu, kdy vyřadíme pevnou stravu a místo ní se pije nápoj, který si připravíme z přírodního stromového sirupu Madal Bal, kayenského pepře, čisté vody a citronové šťávy (pije se zhruba 1,5 litru směsi denně).

Tento nápoj stimuluje v těle procesy odbourávání starších struktur a umožňuje našemu organismu, aby se účinně zbavilo starých buněk a urychluje tvorbu nových. V průběhu diety dochází k pročištění vylučovacích orgánů a k vyplavení nahromaděných odpadů metabolismu. Mezi další účinky patří: 

 • Příliv čerstvé energie
 • Zlepšení trávení, funkce čistících orgánů
 • Vyčištění pleti, zpevnění vlasů a nehtů
 • Úbytek váhy

 • Proces čištění může být sledován na zbarvení jazyka. Zpočátku bude jazyk růžový. Během několika prvních dní se objeví povlak, který bude nejprve bělavý a poté až žlutavý, to jak se toxiny uvolňují z těla. Po třetím až čtvrtém dni se začne tento povlak pomalu ztrácet. V průběhu kúry se také objeví některé přirozené symptomy v podobě bolesti hlavy, okamžiků malátnosti, mírné únavy a slabosti. V počátečních fázích kúry se také mohou přechodně zhoršit případná chronická onemocnění kůže, neboť právě pokožkou z těla odchází řada toxinů.

  Berte tyto příznaky jako pozitivní známku toho, že kúra funguje. Kritická doba nastává obvykle okolo třetího až čtvrtého dne. Tou dobou se tělo přizpůsobí tekuté dietě a také většina nepříjemných příznaků provázejících odplavováním toxinů by měla mizet. Během prvních dnů buďte připraveni dopřát si větší odpočinek.

  Tradiční délka detoxikačního programu je deset dnů, ale je to velmi individuální. Doporučuje se vybrat si některou z kratších verzí a vyzkoušet si nejdříve, jak na ni vaše tělo bude reagovat. Třídenní kůra vás vyjde na 590 korun.

  2. DETOXIKAČNÍ DIETA ANTONIE MAČINGOVÉ. Ve skutečnosti se nejedná přímo o dietu, ale  o očistný program, který se soustředí zejména na odvod přebytečné vody z těla a toxinů. Díky metodě paní Antonie dostanete do těla potřebné množství živin a tělo začne vylučovat nepotřebné látky. Jedná se o poměrně klidný proces, který nevyžaduje přehnané úsilí a velké omezení. Stačí vydržet 28 dní a denně vypít 3 až 4 litry převařené vody. Za 28 dní totiž proběhne proces revitalizace, obnovy kolagenu v buňce a co je hlavní, pročistí se střeva.

  Tato detoxikace není primárně zaměřena na ztrátu hmotnosti, ale na zlepšení metabolismu a zlepšení kvality života. Strava je přirozeně bezlepková a díky tomuto programu přestanete mít chuť na sladké a alkohol. Má výborné zdravotní účinky, budete plní energie.

  Klienti paní Antonie zaznamenali úpravu hladiny cholesterolu, cukru, krevního tlaku a úbytek na váze. Více o pozitivních účincích a recepty a detaily k tomuto programu se dozvíte v její knize "Zhubněte jednou provždy". Jako příklad pro vaši představu uvedu jídelníček na první den:

  Snídaně: Natrouháme mrkev a jablko, přidáme ořechy, hrozinky a med

  Oběd: Vařená brokolice s česnekem, strouhaný nízkotučný sýr

  Večeře: Salát s červené řepy, strouhaný nízkotučný sýr

  Gramáže jídel nejsou dané, můžete sníst, kolik chcete, jen se musíte držet daných potravin.


  3. DETOXIKACE PODLE POTRAVIN. Velmi pozitivní na této detoxikaci je to, že je časově nenáročná a z mého hlediska velmi praktická. Řídíte se pouze následujícími doporučeními a neřešíte přípravu jednotlivých jídel. 

  Zákaz platí pro maso, uzeniny, cukr, sůl, alkohol, sladké a sycené nápoje, kupované pečivo, mléko a mléčné výrobky. Konzumujeme čistě rostlinnou stravu, která bude mít spíše zásaditý charakter a která náš organismus nezatíží, ale nechá jej pracovat. Dopomůžeme tak k tomu, aby naše tělo získalo co nejlepší podmínky pro plánovanou očistu a regeneraci. Preferujeme vaření, dušení, zapékání a co nejvíce potravin se snažme konzumovat v jejich čerstvém stavu. Jíme 5-6x denně v menších porcích.

  Pijeme pouze čistou vodu a zelený čaj, který startuje metabolismus. Jako naprosté minimum se doporučuje na každý kilogram tělesné hmotnosti vypít cca 30 ml vody (zelený čaj se do toho nepočítá). Nejvíce pijeme dopoledne, před spaním už tolik ne, abychom nezatěžovali ledviny. Ráno se doporučuje voda s citrónem na lačno. Citrón patří k nejvíce zásaditým potravinám, právě proto srovnává PH.

  Nejvíce do jídelníčku zařadíme ovoce a zeleninu. Obsahují důležité enzymy, které mají pro nás protizánětlivý efekt a zvyšují naši imunitu. Přijímáme dostatečné množství vlákniny, které najdeme zhruba v pěti kouscích ovoce a zeleniny v průběhu jednoho dne. Třikrát v týdnu zařadíme také některou z kvalitních celozrnných potravin, jako je rýže, ovesné vločky, jáhly, brambory vařené ve slupce, luštěniny.

  Výborné jsou také zeleninové a ovocné šťávy. Zeleninové šťávy by měly být upřednostňovány, ovocné pouze ráno a dopoledne. Hlavní výhoda čerstvých šťáv spočívá v rychlosti vstřebání živin do těla. Během 10-20 min po vypití zažijete obrovský příval energie. K dlouhodobé detoxikaci je nejlepší mix z brokolice, kapusty, lilku, špenátu, řapíkatého celeru, chřestu, kedlubny, okurky, mrkve, celeru a červené řepy. Dle principů tradiční čínské medicíny přidáváme stroužek česneku, čtvrtinu cibule a zázvor, aby nás šťávy kvůli termickému účinku moc neochlazovaly. Vypijte alespoň jednu sklenici denně, dodáte tělu vitamíny, minerály, fytoživiny, enzymy a sníží se vám chuť na sladké.

  Během detoxikačních dnů přidejme do jídelníčku také listovou zeleninu. Rukolu, pro svůj vysoký obsah hořčičných olejů, které povzbuzují trávení a zároveň pročišťují játra. Medvědí česnek, který ve svých lístcích obsahuje velkou spoustu vitamínu C (100 g jablka obsahuje průměrně 4 mg vitamínu C a 100 g medvědího česneku v sobě má 150 mg vitamínu C).

  Detoxikačních jídelníčků existuje i na internetu celá řada, ale myslím, že si ho zvládnete vytvořit sami podle potřeby a těchto doporučení. Minimální doba takové detoxikace je alespoň týden a po ukončení se k normálnímu stravování vracíme postupně. Odměnit se můžeme kvalitním saunováním, kterým proces očisty krásně podpoříme.

  Který detox Vás zaujal nejvíce? Máte s některým zkušennosti? Přeji Vám krásný 1. leden 2017 a Vše nejlepší v tom Novém roce. N.