Moji vinaři

"Čím je život, není-li vína."

Jesus Sirah

Tento článek bych ráda věnovala všem, kteří objevili nekonečnou a bezmeznou lásku k vínu tak, jako já.

Jelikož se nám pomalu, ale jistě blíží jaro, rozhodla jsem se ho přivolat zamilovaným článkem o mé cestě k vínu. Dozvíte se, jak jsem se propila k první lahvince za večer, prospěšné účinky vína, důvody proč ho pít a tipy na moje nejoblíbenější značky. Tento článek berte prosím lehce s nadsázkou a humorem. Účelem je Vás rozveselit a přidat nějaký pořádný tip na kvalitní pohárek vína. Na konci se dočtete o zajímavém projektu a lákavé soutěži, do které se během dvou minut můžete jednoduše zapojit. Výhrou je kvalitní láhev vína, kterou Vám osobně předám já.

Přemýšlela jsem, co říct úvodem, abyste dobře pochopili můj vztah k vínu. Tak pojďme na to. Nedávno jsme podnikli výlet do milovaného Mikulova. K tomuto městečku víno neodmyslitelně patří a je to nádherný kraj, moc rádi tam jezdíme. Jednou, když jsme si dávali dopolední pohoštění v nejmenovaném místním podniku, mě moc zaujala nabídka snídaňového menu. Nabízeli tam lahvinku sektu kvašeného v láhvi s popiskem: "Skvělá snídaně pro všechny, kdo mají maličko problémek s pitím, ale ještě jim zůstala špetka stylu". Tak to bylo něco přesně pro mě. :-)

Dřív by mě nenapadlo, dát si skleničku vína na snídani nebo oběd (myšleno o víkendu samozřejmě :-). Ani by mě nenapadlo si večer otevřít doma sama lahev a vypít ji. Ale ono se to tak nějak přihodilo :-D

Do mých dvaceti let jsem byla vrcholový sportovec. Byla jsem takový neznalec pití, že si vzpomínám, jak mě holky na Silvestra skvěle napálily. Napovídaly mi, že kdo nevypije novoroční drink (to muselo být ďáblovo dílo, ten šílený mix) v rámci dodržení tradice, bude mít po celý rok smůlu, takže jsem ho poslušně celý exla. Ještě do čtyřiadvaceti jsem pila velmi sporadicky. Pak mi víno zachutnalo, jenže můj tehdejší partner tvrdil, že dát si dvakrát v týdnu skleničku, je alkoholismus, takže jsem měla přísný zákaz.

Ale jednoho krásného dne, řekněme, že to bylo 12.3. 2014, mi přišla do cesty jedna dobrá víla. Nespala jsem doma a bylo to takové to rozlámané ráno, kdy se necítíte úplně dobře. Ta úžasná víla mi nabídla skleničku prosecca ke snídani. A jahody k tomu. Velice mě tahle snídaňová kombinace překvapila až zaskočila, ale přijala jsem, nejsem přece žádný puritán. A bylo to takové to kouzlo okamžiku. Krásné, vychlazené prosecco a čerstvé jahody. Bylo to první pití toho dne od probuzení a já zjistila, jak strašně MOC mi to chutná. Jazyk se mi ochladil tou úžasnou svěží chutí a bublinky mi úplně rozzářili oči. Svět byl krásnější a barevnější. Od té doby jsem celkově víno začala vnímat jinak a vychutnávat si ho.

Zjistila jsem, že kromě prosecca nejvíc miluju bílé a růžové suché víno. Že při dlouhém večeru dokážu sem tam vypít sama i celou lahvinku. Že piknik v přírodě rovná se víno do ruky s sebou. Že degustovat vína se dá nejen ve sklípku na naší malebné Moravě.. Že pít teplé víno ve špatných skleničkách je totální faux pas. Že se víno nehltá, ale vychutnává. A tak dále.

Aby to nevypadalo, že jsem úplný alkoholik, musím hrdě prohlásit, že mi z vína nikdy nebylo natolik špatně, abych jeho nádherný obsah musela z žaludku vracet zpět ven.. Někteří lidé se dívají na milovníky vína skrz prsty, ale mnozí lékaři ho dnes ve zdravé míře doporučují.

Díky úžasné látce resveratrol, která je ve víně obsažena, získáváme několik pozitivních účinků. Co tedy resveratrol dokáže?

-chrání před zhoubným bujením buněk. Podle odborníků dokáže snížit riziko rakoviny kůže, prsu, plic, jater a střev

-snižuje riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí. Jedna až dvě sklenky vína denně tak prý dokonce sníží riziko až o 23 procent

-lidé, kteří si pravidelně dopřejí sklenku vína, žijí až o půl roku déle. Resveratrol totiž dokáže zpomalit poškození organismu způsobené stárnutím

Mimo jiné je nutno zmínit, že víno má antivirální a antibakteriální účinky. Navíc nebrání činnosti bílých krvinek, které bojují s infekcí. Naopak, díky obsahu tříslovin, podporuje funkci imunitního systému. Tudíž se vaše tělo dokáže lépe ubránit i chřipce a různým virózám. Je také dokázané, že ženy, které si dají dvě deci vína denně, mají spokojenější sexuální život. Víno zároveň snižuje riziko infarktu a cukrovky a já bych mohla pokračovat i dál... :-) To jsou fakta, dámy a pánové. Máte radost?

S tímto naprosto převratným objevem, že víno je zázračný elixír, jsem se rozhodla Vám doporučit opravdovou kvalitu a představit vám výjimečný projekt. Jedná se o podporu vinařů přímou cestou. Rodiny své víno pěstují vlastníma rukama, vinice opečovávají s láskou a stojí je to velké úsilí. Vy máte možnost je podpořit napřímo a neplatit provize překupníkům za předražené víno. Zvlášť také VY, kteří máte rodinné sklípky daleko od domova. "Moji vinaři" mají pod svojí záštitou na jednom místě vybrané kvalitní vinaře a vy je můžete vyzkoušet a degustovat. Jak je prostě vidět, "Moji vinaři" prodávají jinak.

Co se týká mých favoritů, tak ty se mezi víny mění, ale mým posledním miláčkem je ovšem Áčko od mladého vinaře Jana Stávka z Němčiček. Chutná a voní po sladkém ovoci - představte si třeba hodně zralou hrušku, je maličko sladší, ale toho se vůbec nemusíte bát, protože to ideálně vyváží vyšší kyselinka. A když ho dobře vychladíte, zamilujete se do něj stejně jako já. Podívat se na něj můžete tady:

Mám jen malé upozornění - raději si pořiďte více kusů do zásoby, protože to je prostě láska na první doušek. A to čekání, než vám dorazí další zásilka, je prostě k nevydžení. 

Co mě ale hodně baví, jsou degustační boxy. Nejdříve jsem chutnala bílá vína napříč odrůdami: Rulandské, Sauvignon a Tramín. Poté jsem se s chutí vrhla na jednu odrůdu od různých vinařů. No není ten život krásný? Samozřejmě takovou degustaci doma spojujeme s nějakou příležitostí, ale může to být také moc hezký dárek nebo překvapení pro vaše blízké. Jestli chcete vsadit na jistotu, vyzkoušejte toto: 

Já nakonec skončila na Sauvignonu od třech nejmenovaných vinařů. Je jen na vás, který rukopis vám zachutná nejvíce. Jsem zvědavá, co padne do chuti právě vám, takže mi klidně pište. Navíc mám od "Mých vinařů" slíbeno, že tohle nebude poslední akce, kterou pro Vás chystají.

Na závěr pro Vás mám slibovanou soutěž. Vyhrát můžete luxusní láhev mého milovaného Áčka, kterou Vám osobně předám. Co je potřeba udělat? Pouze se zaregistrovat na stránkách projektu mojivinari.cz a na e-mail info@mojivinari.cz poslat odpoveď na otázku:

Kolik vinařů má v tuhle chvíli otevřený vlastní e-shop na portálu Mojivinari.cz?

Soutěž trvá od dnešního dne do 20.3., což je první jarní den tohoto krásného roku. :-) Výherce vyhlásím 21.3. na Facebooku. Jak se Vám líbil dnešní článek? Co rádi pijete vy a jak často? Hodně štěstí a alkoholismu zdar :-D Vaše N.