9 důvodů, proč stojí za to navštívit Brno

Domov je tam, kde je tvoje srdce. A já sice bydlím už na adrese číslo osm, ale vždycky je to moje milované město BRNO. Jsem velký patriot, miluju výlety, ráda "dovolenkuju" a cestuju, ale vždy se těším na návrat domů. V tomto jsem opravdu konzervativní typ. Teď budu mluvit pravděpodobně trochu zaujatě, ale BRNO JE NEJLEPŠÍ :-) Proč? Sepsala jsem pro vás 9 důvodů, které by vás mohly přesvědčit:

1. JE PROSTĚ NÁDHERNÝ A JE NAŠE. Krásné památky, příroda, úžasné podniky a místa. Srdce Jižní Moravy. Město uprostřed Evropy. New York Times zveřejnil 52 míst, které stojí za to navštívit v roce 2016. Top destinace pro tento rok. A Brno tam je :-) Na 27. místě. Pokud se chcete přesvědčit na vlastní oči, čtěte tady:

https://www.nytimes.com/interactive/2016/01/07/travel/places-to-visit.html

2. PROCHÁZKY. Taky je milujete? A co pikniky v přírodě? Neznám nikoho, kdo by vážně odpověděl, že ne. Brno je k tomu naprosto ideální. Má nádherná místa. V první řadě je to Špilberk, Petrov, Velká Klajdovka- Lom Hády, Mariánské údolí, Lužánecký park, Brněnská přehrada, samotné centrum města atd. V těchto lokalitách se také často pořádají různé festivaly, akce a kulturní události. Kdyby jste se chtěli podívat, jak krásné Brno je, v tomto odkazu je malá ochutnávka: https://vimeo.com/116682524?from=outroembed


3. RESTAURACE. No ano, zase je to o jídle :-) Ale je fakt, že gastronomie je tu na dobré úrovni. Díky mé práci navštívím každý měsíc asi pět restaurací a tak o nich mám dobrý přehled. Pokud se chcete velmi dobře najíst a nevadí vám si připlatit, navštivte jednu z těchto dvou TOP restaurací v Brně: KOISHI (9. Místo v Mauerově výběru) nebo BORGO AGNESE (10. Místo). Mauerův výběr je výběr nejlepších a nejzajímavějších restaurantů v České republice. V Čechách je tato značka již stálicí. Já osobně mám ráda také restauraci NOEM ARCH nebo BUTCHER´S GRILL & PASTA BRNO. Tady opravdu není co vytknout, je to vždy gastronomický a kulturní zážitek.


Rozumnější ceny, ale stále výborné jídlo a příjemnou a schopnou obsluhu ( to je v dnešní době někdy dost oříšek ), hledejte určitě v restauraci CARPE DIEM, TULIP, SUNSET nebo LA PATAS. Pokud chcete ochutnat mezinárodní či středomořskou kuchyni, navštivte AVIA CAFÉ. Jejich jídla se každý měsíc obměňují, jsou plné bylinek a zajímavých chutí a jsou připravované z čerstvých surovin. Vaří i bezlepkově a menu mají vždy netradiční. Moderní prvorepublikový interiér a kulečník je také osvěžujícím prvkem v této restauraci. Nakonec bych se ráda zmínila o nové "Art Wine" restauraci s názvem KOHOUT NA VÍNĚ. Vypadá famózně a báječně tam vaří, zase něco trochu jiného. Úžasná atmosféra i obsluha, dokonalé jídlo a víno. Šup tam :-)

4. BARY. BAR, KTERÝ NEEXISTUJE, je velké lákadlo. Má nádherný interiér a drinky jsou tu netradiční. Tohle místo mě opravdu baví, hlavní dominantou je obrovská barová stěna zaplněná velkým množstvím alkoholu v těch nejrůznějších lahvičkách. Další jedinečný bar- SUPER PANDA CIRKUS pro jistotu ani pořádně nenajdete ( Šilingrovo náměstí 3 ). Vstup do jejich baru není nijak označený, je tam pouze velký červený závěs a za ním zvonek. Pokud si chcete připadat jak Alenka v říši divů, jděte tam. Je to zážitek. Přivítá vás člověk ze Superpandího týmu u vchodu, nalije vám welcome drink a provede vás takovým malým labyrintem až k vašemu místu. Já jsem tam byla jednou a objednala jsem si drink "Krása v rozkladu", jestli se nepletu. Dalším super místem je SPIRIT BAR. Funguje něco přes rok, má výborné drinky a také stojí za návštěvu. Najdete ho na Františkánské ulici a interiéru vévodí krásná barová stěna a klavír. A nakonec musím zmínit SKOG URBAN HUB. Tento designový bar se pyšní super výhledem na Dominikánské náměstí a je vytvořený ve velké "open space" místnosti, která je nevšední, vzdušná a originální. Mají vynikající domácí limonády a zajímavé drinky.


5. KAVÁRNY. Mezi ty TOP v Brně patří CAFÉ PLACZEK. Výborná obsluha, úžasná káva, kterou tu dělají i ze sójového mléka a dobré jídlo. Zajděte si sem na snídani nebo brunch, to nemá chybu. Palačinky, francouzské toasty, vejce, na co si vzpomenete. Podnik má okna na Minoritskou ulici s výhledem na kostel, je to pěkné místo. Vše Vám udělají i v bezlepkové variantě. Luxusní místo "tam nahoře" najdete v PAOLO CAFFÉ, z kterého uvidíte na Špilberk i Petrov. Tato kavárna má nádherný jednoduchý design ve světlých barvách, láska na první pohled. Oslavila jsem tam své třicátiny ( článek najdete pod záložkou eventy ). MARINÁDA STORE je další mimořádné místo, kde si můžete nakoupit kvalitní produkty a zároveň je ochutnat a strávit tam nějaké to kouzlo okamžiku. Krásný interiér Vám navodí atmosféru zahraničí, hlavně Itálie a Francie. Mají úžasná vína a pochutiny, například "cheese plate", boží koláče nebo Tapas. Tento podnik je zároveň obchod, kavárna i bistro. Můžete si sem zajít nakoupit, popovídat s přáteli nebo na brunch či večeři.


6. OHŇOSTROJE. Mezinárodní přehlídka ohňostrojů z celého světa, která se koná již několikátým rokem na hladině Brněnské přehrady- Brno Ignis Brunensis. Nádherná show, kterou doprovází hudba, naladíte na rádiu Kiss Hády a každoročně má několik set tisíc návštěvníků. Letošní jubilejní ročník začne už tuto sobotu a bude zakončen 18/6 závěrečným vystoupením nad Špilberkem. Pozorovat ohňostroj můžete tím pádem z každého vyhlídkového místa v Brně, stačí naladit rádio. Pokud si přejete mít tu krásu téměř na dotek, lze koupit VIP vstupenky na ozvučenou tribunu a maximalizovat tak hezký zážitek. Program a další informace letošního ročníku najdete tady: https://www.ignisbrunensis.cz/

7. RELAXACE. MAXIMUS RESORT na Brněnské přehradě je dokonalé wellness, kde si můžete skvěle odpočinout. V Česku jsem neviděla hezčí. Oáza klidu, balzám na duši. K dispozici jsou vnitřní i venkovní sauny, vodní spa a whirpool. Architektura a řešení tohoto komplexu jsou jedinečné. Najdete tu saunu na jezírku s panoramatickým výhledem na wellness ( konají se zde i saunové rituály ), která dominuje celému komplexu. Dále je tu například Alchymistův sklep s krbovými kamny a parním nárazem, Medová sauna, Saunový dóm, Vinný sklípek na břehu potoka a další. Pokud dáváte přednost něčemu klidnějšímu, kde budete sami, doporučuji si zajít na masáž do krásného Studia Eywa, které najdete v IBC. Profesionální přístup, výborné masáže, pohodová atmosféra a prostě dokonalý relax. Pokud se chcete někam na chvíli schovat, odpočinout si ode všeho a zregenerovat, toto je super tip: https://www.eywa-relax.cz/


8. BIOTOP. Rok staré Koupaliště BIOTOP Brno- Jih se nachází v blízkosti řeky Svratky mezi ulicemi Kšírova, Hněvkovského a Sokolova. Koupací biotop je vybavený systémem přírodního způsobu čištění vody ke koupání. Voda je čištěna pomocí rostlin, řas a mikroorganismů, které jsou uloženy ve štěrkovém podloží. V koupacím biotopu se oproti klasickým bazénům nepoužívají k čištění žádné chemické látky. Je to krásné místo, vedle kterého vede výborně sjízdná cyklostezka. Tu můžete zkusit třeba na kolečkových bruslích od Haly Rondo až k Olympii, což je trasa ca 15 km.


9. AKCE. Tento víkend, konkrétně 3-5. června se konají dvě úžasné události. Tou první je Festival vína pod Petrovem- ochutnávka těch TOP vín z nejlepších moravských a českých vinařství a to vše pod širým nebem na Denisových sadech. Tou druhou akcí je Špilberk Food Festival, který je určen pro milovníky dobrého jídla, lahodných nápojů a vybraných delikates. Věřím, že to bude stát za to a počasí ná bude přát. Pokud chcete vědět včas o dalších zajímavých akcích v Brně, sledujte mě na facebooku :-)

Kam rádi chodíte vy v Brně? Máte rádi Brno? Napište mi, každý komentář mi udělá radost. Díky, N.