Kam na Moravě za výlety


Práce šlechtí. Ha. Já pracuji nepřetržitě od 20 let a věřím, že pracovat budu, dokud to půjde (takže hodně dlouho :-). Pokud patříte mezi normální smrtelníky jako já, věřím, že jste na tom podobně a prací tak strávíme třetinu života. A to je víc než dost. O to raději si pak člověk užívá svůj drahocenný volný čas a zejména víkendy, kdy je možnost vyrazit i někam mimo své rodné město.  Jelikož přišlo období krásného jarního počasí, které je jak dělané na výlety, rozhodla jsem se, že Vám napíšu pár tipů na to, kde strávit čas na Moravě ( vyjma mého milovaného Brna, ve kterém žiju a budu mu v budoucnu věnovat samostatný článek :-). Každý máme své oblíbené klasiky jako je třeba Lednice, Zámek Slavkov a Mikulov, ale jsou i další místa, kam moc rádi jezdíme a třeba Vás tím inspiruju k nějakému výletu.

Tip číslo 1: velmi příjemným výletem byla cesta na Mohelenskou hadcovou step, která patří mezi přírodní rezervace a najdete ji nedaleko elektrárny Dukovany. Čekejte nádhernou procházku v chráněné oblasti, kde se nachází vysoká rozmanitost fauny a flory. Mohelenská hadcová step je umístěna nad meandrem řeky Jihlavy. Výlet můžete spojit s projížďkou na parníku v Dalešické přehradě a návštěvou vyhlášeného Dalešického pivovaru, kde se natáčely Postřižiny.

Tip číslo 2: dalším místem, které si zaslouží  návštěvu, je zoologická zahrada "Zoo Lešná", která je zhruba 10 km od Zlína. Uvnitř areálu Zoo se nachází Zámek Lešná a největším lákadlem poslední doby je tu zátoka rejnoků. Rejnoky si můžete pohladit a nakrmit je. Na dotek je to podobný zážitek jako pohladit delfína a to opravdu stojí za to :-).

Tip číslo 3: moc rádi máme s přítelem Olomouc, která má mnoho krásných míst. Ať už jsou to Smetanovy sady, botanická zahrada nebo samotné centrum a náměstí, vždycky tu strávíme příjemné chvíle. Určitě znáte i Svatý kopeček, který patří nejoblíbenějším výletním místům v regionu https://www.svaty-kopecek.cz/ . Pokud navštívíte Olomouc, doporučuji neminout dvě cukrárny. Tou první je cukrárna Ollies, kde pečou dorty, které jsou naprosto jedinečné a neuvěřitelně dobré. Můžete si vybrat z velmi široké nabídky, která je v poslední době doplněná i o bezlepkové kousky. Nejraději máme "New york cheese cake" a "Čokomalina dort". Adresu najdete na stránkách https://www.ollies.cz/dorty . Druhá cukrárna se nachází kousek za Olomoucí, ale pro milovníky tvarůžků to bude jistě zážitek. V jejich sortimentu najdete 15 druhů moučníků  z Olomouckých tvarůžků, které se tváří jako sladké zákusky, ale skutečně chutnají slaně. Tvarůžková cukrárna vyráží ale i na různé venkovské trhy, takže si stačí pohlídat termín, kdy přijede k vám: https://tvaruzkovacukrarna.cz/index.php .


Tip číslo 4: pokud jste náhodou ještě nebyli vyšlápnout pár kroků na Sirotčí hrádek, který najdete kousek od Klentnice, napravte to. Tato zřícenina gotického hradu stojí za návštěvu a je z ní naprosto překrásný výhled na vinařská panoramata a Pavlovské vrchy. Odměnit se můžete v nedaleké vyhlášené Café Fara. Najdete tam kavárnu, restauraci, neskutečně krásné prostředí, příjemné posezení a můžete ochutnat jednu z nejlepších káv v Česku nebo si nakoupit dobroty ve Farním obchůdku: https://www.cafefara.cz/ .Tip číslo 5: jako Moraváci a milovníci vína navštěvujeme kouzelnou vesničku Moravskou Novou ves, kde se konají několikrát ročně vinařské akce. Říkám tomu taková "sklípková stodolní" :-). Představte si krásnou moravskou uličku, kde je jeden sklípek vedle druhého. Panuje tu super atmosféra a těšit se můžete na kvalitní a dobré víno. Nejbližší akce "Otevřené letní Sklepy" se koná 5.7. 2016. Připravte se na bohatou vinařskou degustaci ( 25-35 vinných sklepů ), občerstvení s krajovými specialitami a kulturní program v doprovodu cimbálové muziky.

Tip číslo 6: Kroměřížská zahrada, která je zapsána mezi památky UNESCO. Jedná se o původní raně barokní park v geometrickém stylu francouzské zahrady s typickými prvky a pokud vychytáte krásné počasí, nebude se Vám chtít domů. Celou jednu stranu Květné zahrady tvoří 244 m dlouhá kolonáda, která je krom úžasné zeleně zdobena i sochami antických bohů, historických a mýtických postav a v zahradě najdete i několik fontán.

Tip číslo 7: Rakovecké údolí. Patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny a tento přírodní park najdete na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí je naučná stezka. Do údolí padají svahy se slepencovými skalami a podél meandrujícího potoka Rakovec jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.

Tip číslo 8: pokud se chystáte na cyklovýlet v okolí Velkých Bílovic, trasu si naplánujte přes dvě místa: kapličku Hradištěk a vinné sklepy Vrbice. Kaplička stojí na nejvyšším místě v okolí a je z ní nezapomenutelný výhled. Sjíždějí se sem lidé z celého okolí, aby si vychutnali tu krásu. Vinné sklepy Vrbice jsou naprosto úžasným místem připomínajícím "hobitín", které se nabízí k odpočinku a minimálně jedné sklence dobrého vína ( nebo lahvi :-).

Máte taky svá oblíbené místa? Kam rádi jezdíte? Napište mi a dejte vědět, jak se Vám líbil tento článek. Krásné jarní dny, N.